OD5LX - 08/28/1995
|
Tadeusz S. 'Tom' Truszkowski
Beirut Lebanon
QCWA # 3019
OOTC # 1344
|
11/21/2016 - SK per qrz.com - N0UF
----------------------------------------------------------------------
TADEUSZ S. TRUSZKOWSKI OD5LX. (1915-1995) SYN
Ods.ony: 56
Urodzi. Tadeusz S. Truszkowski si. w Warszawie. Wraz z ojcem Teofilem SP1BD mieszkali w Warszawie przy ulicy Ludnej 16 na Solcu.
Tadeusz dzia.alno.. krófalarska rozpocz.. od zezwolenia nas.uchowego PL-157, któotrzyma. pod koniec lat dwudziestych. By. cz.onkiem PKRN oraz Lwowskiego Klubu KrófalowcóPierwsz. zezwolenie nadawcze otrzyma. w klubie 1931 - znak SP3UA a 10 stycznia 1933 r. otrzyma. licencj. wydana przez Ministerstwo Poczty i Telegrafu o znaku SP1CS. Studiowa. na Politechnice Warszawskiej. Na Zje.dzie Krajowym PZK w 1936 r. by. cz.onkiem Komisji Weryfikacyjnej.
W pierwszych dniach wrze.nia 1939 roku wyjecha. z Warszawy. Prawdopodobnie za namowa ojca znalaz. si. w oddziale wojskowym przewo..cym archiwa rz.du i wojska.
Wed.ug zapewnie. dowów mia. to by. wyjazd na cztery dni a ostatecznie znalaz. si. w Rumuni.
Zosta. internowany w obozie w Dragagani. Podejmowa. kilka nieudanych ucieczek. W grudniu ostatecznie przedosta. do Bukaresztu gdzie zamieszka. pod fa.szywym nazwiskiem. Do lutego 1941 r. pracowa. i kontynuowa. studia. Placó Polskie dawno opu.ci.y Rumunie a Tadeusz ci.gle mieszka. w stolicy z paszportem rumu.skim. Pewnego dnia dowiedzia. si., ze Gestapo jest zainteresowane rozmow. z nim na temat 300 watowej radiostacji zajmuj.cej si. propagand. antyhitlerowsk. nadaj.c. w j.zyku niemieckim. Nale.y si. domy.la., .e Tadeusz uczestniczy. w tej dzia.alno.ci.
W przyspieszonym tempie opu.ci. Rumunie i uda. si. do Turcji. Tam przez dwa miesi.ce jak pisze we wspomnieniach odpoczywa.. Do..czy. do Brygady Karpackiej. Jego kariera wojskowa zako.czy.a si. w maju 1941 r. gdy dozna. kontuzji z.amania kr.gos.upa. Dosta. si. do szkockiego szpitala w Aleksandrii a nast.pnie zosta. ewakuowany do Jerozolimy. Po d.ugich pi.ciu miesi.cach leczenia szpitalnego zosta. przydzielony do Dowówa Brygady Karpackiej w Kairze, któzosta.o przemianowane na Dowówo Wojsk Polskich na .rodkowym Wschodzie.
Dzia.ania wojenne dla Tadeusza sko.czy.y si. z chwil. og.oszenia wojny w Kairze. Wszyscy uczyli si. j.zyka angielskiego i wyje.d.ali do Anglii. Wyj.tkiem by . nasz bohater bo zdecydowa. si. pozosta.. Zacz.. pracowa. w firmie .Philips-Orient. W 1947 r. jad.c z Kairu do Bagdadu zatrzyma. si. w Jerozolimie i stwierdzi., ze warunki .ycia w .wi.tym Mie.cie bardziej interesuj.ce ni. poprzednie. Zerwa. kontrakt z dotychczasowa firma i zamieszka. w Jerozolimie.
W tym czasie mia.y miejsce rozruchy, by.a wojna arabsko - .ydowska w któ bra. udzia. po stronie arabskiej. W kwietniu 1948 roku podj.. decyzje o przeniesieniu si. do Argentyny. Przeje.d.a. przez Bejrut i kolejny raz zmieni. decyzje. Podpisa. kontrakt z rz.dem liba.skim na stanowisko naczelnego in.yniera wojsk ..czno.ci armii liba.skiej. Jak si. okaza.o Bejrut by. docelowym QTH Tadeusza ex SP3UK- SP1CS.
Dla przypomnienia Liban by. wóas m.odym, dopiero usamodzielniaj.cym si. pa.stwem, któw 1941 r. og.osi. swoj. niepodleg.o.., a formalnie uzyskan. dopiero w 1943 r. Ostatnie oddzia.y wojsk francuskich opu.ci.y terytorium Libanu dopiero w 1946r.
Tak wi.c nie by.o problemu z otrzymaniem obywatelstwa liba.skiego przez Tadeusza, w kraju któdopiero organizowa. struktury administracyjne. O.eni. si. a w 1952 roku na .wiat przysz.a pierwsza có Patrycja. Trzy lata póej rodzina powi.kszy.a si. o drug. có Babi a w 1961 pojawi.a si. trzecia Danusia.
W 1952 roku znalaz. si. w gronie wspó.o.ycieli zwi.zku krófalowcóibanu ( Radio Amateur of Liban) By. za.o.ycielem wojskowego klubu krófalowcóOD5LC
Dzia.alno.. krófalarska w Libanie rozpocz.. pod znakiem OD5LX w 1953 r. i to z moc. 750W.
Pierwszym Polakiem z jakim nawi.za. ..czno.. by. SP6XA a QSO mia.o miejsce w dniu 20 maja 1953 r. Po 14 latach roz..ki w czasie CQ WW nawi.za. pierwsz. ..czno.. z krófalowcem warszawskim. Do 1961 roku przeprowadzi. 13 000 QSO z oko.o 200 krajami. By. .owc. dyplomóZdoby. min. WAZ, DXCC, WAS, DUF3, AJD, WAE, WAG, WACYL, California Award a z polskich AC15Z oraz W21M, Posiada. dobre wyposa.enie sprz.towe: nadajniki KF 250W na 1,8 i 3.5 MHz, 100 i 150 W na 7, 14, 21 i 28 MHz. By. pierwszym krófalowcem w Libanie, któpracowa. na CW. Liban przez d.ugie lata nie nale.a. do krajópokojnych o czym przekona. si. Henryk SP5DED. Jako radionawigator lecia. dwa razy do Bejrutu. Z CB QSL zabiera. karty QSL dla Tadeusza i zamierza. dostarczy. je adresatowi, któmieszka. tylko 5 km od lotniska ale do spotkania ze wzgl.dóezpiecze.stwa nie dosz.o do skutku a karty QSL zosta.y w biurze LOT.
Lucjan SP9VU by. s.u.bowo w Libanie odwiedzi. Tadeusza i wracaj.c od niego mia. tragiczny w skutkach wypadek a mo.e napad. Natomiast pewnym jest, .e obcokrajowcy nie byli mile widziani w Libanie. Bojó róch grup politycznych cz.sto likwidowa.y niechcianych przybyszóW latach siedemdziesi.tych odwiedzi. Polsk.. Nie omieszka. zaj.. do Biura ZG PZK i spotka. si. krófalowcami. Jak wspomina. o tym Krzysztof SP5HS OD5LX cieszy. si. wóas zainteresowaniem ca.ego krófalarskiego .wiata. W zaró w domu jaki i pracy u.ywa. j.zyka francuskiego lub angielskiego. J.zyk polski mia. zastosowanie jedynie w czasie QSO ze stacjami polskimi i w czasie pisania listóo Polski.
W tym miejscu pozwolimy sobie wple.. informacj. o spotkaniu radiowym z Tadeuszem. W latach siedemdziesi.tych, ka.dego roku organizowa.em (SP3CUG) obozy harcerskie. Zawsze na obozie by.a grupa operatoróub kurs krófalarski i stacja klubowa SP3ZAH. W roku 1971 byli.my w Olejnicy w powiecie Wolszty.skim. By. gor.cy lipiec brak ch.tnych do pracy na radiostacji z wyj.tkiem Czes.awa póejszego SP3FUK-DJ0MAQ. Na pa.mie mo.na by.o s.ucha. wy..cznie szumu. Czes.aw z uporem maniaka w j.zyku francuskim nieustawienie wo.a. . Appel general. Mijaj. godziny i wreszcie zawo.anie poprawn. polszczyzn. SP3ZAH/3 wo.a Bejrut OD5LX.. Czes.aw wypad. w.ciek.y z namiotu i zacz.. szuka. dowcipnisia, któna sprz.cie demobilowym wo.a z drugiego namiotu.
A w g.o.niku rozlega si. kolejne wo.anie Tadeusza z zapytaniem .Druhowie czy jestem s.yszany na waszym obozie.. To jednak chyba nie dowcip. .Roger. bo tak. ksyw. nadali.my Czesiowi nie.mia.o wo.a QRZ. Wtenczas Tadeusz powiedzia. .podajecie godzinami wywo.anie, ja specjalnie w..czam nadajnik a wy w.tpicie w moje szczere intencje.. ..czno.. ta trwa.a wyj.tkowo d.ugo. OD5LX by. nie mniej szcz..liwi ni. my.
Nast.pnego dnia musieli.my jecha. do powiatu i postanowili.my odwiedzi. pana Edwarda SP3GZ, któprzed wojn. mia. znak SP1ML.
Przekazali.my mu plakietk. obozow. i oczywi.cie poinformowali.my o OSO z OD5LX. Wtenczas SP3GZ d.ugo opowiada. o swoim koledze z Bejrutu. Wystarczy.o zanotowa. lub nagra. na MK 125 opowiadanie a dzisiaj po 45 latach latach si.gn.. do archiwum domowego i materia. by.by gotowy na kolejny .yciorys. Tu rada dla pocz.tkuj.cych nie odk.adacie takich spraw na .póej. bo one zagin. przewa.nie wraz ze .mierci. naszych senioróTadeusz OD5LX zmar. 28.08.1995 r.
SP3CUG, SP2IW, SP8TK
|